Jak możemy oszczędzać baterię w Iphone

dodal: neuf 12.12.2013 komentarzy: 0 czytań: 2952
OpuścićPodnieś (Brak ocen)
Loading...

IPhone ma wiele zalet, ale długi czas pracy na jednym ładowaniu z pewnością do nich nie należy. W przypadku tak zaawansowanego telefonu nie uda nam się uzyskać wielodniowego działania bez podłączenia do ładowarki, ale możemy poczynić znaczne oszczędności jeżeli zastosujemy się do kilku prostych zasad.

1. Wyłącz Wi-fi
Kiedy moduł W-fi pozostaje włączony, telefon regularnie wyszukuje dostępne sieci bezprzewodowe i usiłuje się z nimi połączyć. Jeżeli nie macie możliwości lub potrzeby korzystania z punktów dostępu Wi-fi, to lepiej wyłączyć tę opcję i zaoszczędzić sporo energii.
Ustawienia > Wi-Fi

2. Wyłącz Bluetooth
Bluetooth bywa bardzo przydatny, jeżeli korzystamy z urządzeń, które komunikują się za jego pośrednictwem z naszym telefonem. O ile jednak nie używamy bezprzewodowego zestawu słuchawkowego lub innego podobnego gadżetu, to nie ma sensu obciążanie w ten sposób baterii iPhone’a. Wyłączając Bluetooth nie tylko oszczędzamy energię, ale również zyskujemy pewność, że nie padniemy ofiarą cyberataku przeprowadzonego za jego pośrednictwem.
Ustawienia > Ogólne > Bluetooth

3. Ustaw automatyczną kontrolę jasności lub po prostu zmniejsz jasność ekranu
Wyświetlacz iPhona jest duży i prezentuje się najlepiej kiedy ustawimy najwyższą jasność. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Korzystając wyłącznie z podstawowych funkcji telefonu i nie przebywając w intensywnie nasłonecznionym otoczeniu spokojnie możemy zmniejszyć jasność ekranu. Jeżeli często zmieniamy miejsce, w którym używamy iPhone’a, to najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z czujnika oświetlenia zamontowanego w telefonie. W ten sposób iPhone sam zdecyduje, jaką jasność ekranu dobrać do aktualnych warunków. Duże wyświetlacze są jedną z głównych przyczyn szybkiego rozładowywania baterii w smartfonach, więc zmniejszając ich jasność znacznie przedłużymy czas pracy telefonu.
Ustawienia > Jasność

4. Wyłącz usługi lokalizacyjne
Używanie aplikacji i usług wykorzystujących GPS wiąże się z ciągłym przesyłaniem danych, które jest kolejnym obciążeniem dla baterii. Jeżeli nie korzystamy w danej chwili z nawigacji lub innych aplikacji pobierających informacje o naszym położeniu to najlepiej wyłączyć funkcje lokalizacyjne.
Ustawienia > Usługi lokalizacji

5. Wyłącz lub ogranicz pobieranie nowych danych (push)
Jedną z ważniejszych opcji w systemie iOS są automatyczne powiadomienie o aktualizacjach, przychodzących mailach itd. Na ekranie telefonu wyświetlają się one jako czerwone okręgi z białą cyfrą oznaczającą liczbę aktualizacji lub wiadomości. Otrzymywanie tych powiadomień wiąże się niestety z koniecznością przesyłania danych, a tym samym obciąża baterię telefonu. Jeżeli zależy nam na oszczędności, najlepiej będzie wyłączyć lub ograniczyć pobieranie powiadomień.
Ustawienia > Poczta, kontakty, inne > Pobieraj nowe dane > Push

6. Ustaw krótszy czas autoblokady


Autoblokada odpowiada za wygaszenie telefonu kiedy nie korzystamy z niego przez jakiś czas. Do wyboru mamy 1, 2, 3, 4 lub 5 minut odstępu pomiędzy zaniechaniem wykonywania czynności na telefonie, a jego wygaszeniem. Im krótszy interwał wybierzemy, tym więcej energii zaoszczędzimy.
Ustawienia > Ogólne > Autoblokada

7. Ogranicz lub wyłącz sprawdzanie poczty


Zakładając, że nasza praca nie wiąże się ściśle z otrzymywaniem dużej ilości wiadomości e-mail, nie musimy co chwilę otrzymywać powiadomień o nowych listach. Nawet jeżeli nie otrzymujemy nowych wiadomości to smartfon musi to sprawdzić i wykorzystać cenne zasoby energii. Aby przedłużyć czas działania baterii możemy ustawić ręczne sprawdzanie lub zwiększyć odstęp pomiędzy poszczególnymi próbami pobrania wiadomości z serwera.
Ustawienia > Poczta, kontakty, inne > Pobieraj nowe dane > Fetch

8. Wyłącz moduł 3G


Począwszy od modelu 3G iPhone umożliwia szybki dostęp do Internetu za pośrednictwem tytułowego modułu. Jeżeli nie korzystamy w danym momencie z sieci lub wystarczy nam wolniejsze połączenie EDGE to możemy wyłączyć 3G i przedłużyć nieco żywotność baterii.
Ustawienia > Ogólne > Sieć

9. Wyłącz wibracje


Jeżeli przebywamy w pracy lub w domu i mamy ustawiony głośny dzwonek to nie warto marnować energii na dodatkowe wibracje. Przy każdym połączeniu telefon poza dzwonieniem wibruje, więc warto wyłączyć tę opcję jeżeli nie jest nam ona potrzebna.
Ustawienia > Dźwięki > Wibrowanie

10. Ogranicz korzystanie z Siri
Telefoniczna asystentka Siri potrafi być przydatna i Apple zadbał o więcej niż jeden sposób uruchamiania jednej ze swoich flagowych usług. O ile nie wyłączymy tej opcji, to po uniesieniu do ucha uruchomionego telefonu, iOS automatycznie aktywuje Siri. Jeżeli nie korzystamy z tego sposobu porozumiewania się z asystentką, to możemy go wyłączyć, oszczędzając tym samym baterię.
Ustawienia > Ogólne > Siri

11. Zainstaluj aplikację do kontroli zużycia baterii
Niektóre z zainstalowanych aplikacji mogą zbyt mocno obciążać baterię telefonu. Ich działanie warto mieć zatem pod stałą kontrolą. Do tego celu można użyć jednej z bezpłatnych aplikacji monitorujących wykorzystanie zasobów iPhona. Np. Carat. Po zainstalowaniu aplikacji należy dać jej kilka dni na zebranie wszystkich niezbędnych danych, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

12. Wyłącz synchronizację iCloud


Możliwość ciągłego aktualizowania zawartości telefonu i tworzenia jej kopii zapasowej na serwerach Apple to świetna opcja. Jeżeli jednak nie zapisujecie często nowych kontaktów, wydarzeń w kalendarzu, zakładek, notatek itd. lub po prostu nie chcecie, żeby iCloud tworzył kopię zapasową waszych danych, to warto zastanowić się nad wyłączeniem niektórych opcji. To samo dotyczy zdjęć wykonywanych iPhonem (są automatycznie przesyłane na serwery Apple do naszego konta iCloud) oraz fotografii uwiecznionych innymi urządzeniami zsynchronizowanymi z tym samym kontem (zdjęcia są automatycznie pobierane na iPhone’a).
Ustawienia > iCloud

13. Zamknij nieużywane aplikacje


Jedną największych zalet systemu iOS jest sposób zarządzania nieużywanymi aplikacjami. Uśpione i działające w tle można jednym dotknięciem przywołać w dokładnie takim stanie, w jakim je zostawiliśmy. Niestety, czasami przekłada się to na większe zużycie baterii. Jeżeli nie mamy zamiaru przez dłuższy czas korzystać z określonych aplikacji, warto je wyłączyć.
Dwukrotne naciśnięcie przycisku Home > przytrzymanie palca na ikonie aplikacji > dotknięcie ikony z minusem przy niechcianych aplikacjach

14. Włącz opcję nie przeszkadzać
Jeżeli korzystacie z systemu iOS 6, to możecie włączyć przydatną funkcję nie przeszkadzać. Po jej aktywowaniu wszystkie sygnały push, łącznie z powiadomieniami o połączeniach będą wyciszone, a ekran telefonu nie zaświeci się po ich nadejściu. Idealne rozwiązanie na noc. Aby nie przegapić szczególnie ważnych telefonów można jednak ustawić opcję powiadamiania np. przy drugim połączeniu z tego samego numeru.
Ustawienia > Nie przeszkadzać

15. Kup dodatkową baterię
Jeżeli wszystkie opisane sposoby nie dają zadowalającego wyniku, możemy zawsze kupić dodatkową baterię do iPhone’a. W sprzedaży znajduje się wiele tego typu gadżetów począwszy od zwykłych baterii podłączanych przy pomocy kabla do gniazda iPhone’a, a skończywszy na obudowach z wbudowanymi zapasowymi bateriami.
Również przywrócenie ustawień fabrycznych i wyłączenie korzystania z chmury może, ale nie musi przynieść nieco oszczędności. Wszystko zależy od tego w jakiej kondycji jest nasz system. Nawet iOSowi zdarzają się wpadki.

Komentarzy: 0